Aliuminio tekinimo pjovimo alyva

Tekinant aliuminį be aušinimo skysčio ir tepalų, gali kilti įvairių problemų, trukdančių procesui ir paveikti gaminio kokybę. Kad būtų užtikrinta apdirbimo sėkmė, reikalingas tinkamas aliuminio pjovimo skystis. Sekite mus ir sužinokite, kaip pasirinkti aliuminio ir kitų metalų pjovimo skystį.

Aliuminio štampavimo lenkimo nugaruojantis skystis

Tradiciniai nugaruojantys junginiai naudoja naftos distiliatus kaip įvairių ribinių tepalų nešiklį. Tačiau be degumo problemų, šie naftos distiliatai išgaruoja į orą ir sukuria lakiuosius organinius junginius (VOCs).

Nauja rinkoje, be LOJ išnykstantys junginiai gamina dalis, kurios gali būti tiesiogiai surinktos arba supakuotos be valymo. Pavyzdžiui, norint pagaminti šiluminį skydą, antspaudas buvo pakeistas iš naftos distiliato nykstančio produkto į nepavojingą, taip pagerinant darbuotojų saugą ir gamyklos aplinką.

Aliuminio apdirbimo emulsija

Aliuminio pjovimo skysčio parinkimas

Renkantis pjovimo skystį aliuminio CNC tekinimo ir apdirbimo darbams, reikia atsižvelgti į aliuminio savybes ir gali kilti problemų apdorojant.

1. Aliuminio cheminės savybės yra gana aktyvios. Lengvai oksiduojasi ore ir rūgštinėje / šarminėje aplinkoje.

2. Aliuminio lydinio šiluminio plėtimosi koeficientas yra didelis, pjovimo šilumą galima greitai išplėsti iki ruošinio, todėl lengva sukelti šiluminę deformaciją, bus sunku kontroliuoti dalies dydį ir sumažintas apdirbimo tikslumas.

3. Aliuminio lydinys yra minkštas ir lengvai prilimpa prie įrankio pjovimo metu ir formuojasi drožlių augimas. Didelės spartos pjovimo metu labiau tikėtina, kad pjovimo briauna suvirins lydytu būdu, todėl įrankis praranda pjovimo galimybes, turi įtakos apdirbimo tikslumui ir paviršiaus šiurkštumui.

4. Aliuminis pasižymi dideliu lankstumu, todėl gali susidaryti ilgi juostelės įtrūkimai, kurie užblokuos pjovimo vietą ir apsunkins pjovimo procesą. Tuo pačiu metu pjovimo skystis sunkiai pašalina nupjautas šiukšles.

5. Koroduotas aliuminio lydinys daugiausia pateikiamas kaip paviršiaus spalvos pakitimas ir įdubimas, paviršius gali būti nuo rudos iki juodos spalvos, duobutės yra mažos ir gilios, bet kartais susijungia viena su kita, kad susidarytų didelės skylės, nusodinami balti milteliai.

  • Siekiant išvengti aliuminio apdirbimo sunkumų ir problemų, aliuminio lydinio pjovimo skysčio pasirinkimas turi atitikti šiuos reikalavimus:
  • Aliuminio lydinio pjovimo skysčio pH neturi būti per aukštas, o geriau 8,0–8,5.
  • Geras valymo gebėjimas.
  • Gali pašalinti susidariusias drožles iš pjovimo zonos.
  • Puikus aušinimo efektyvumas, užtikrina aliuminio apdirbtos dalies formą, dydį ir apdorojimo tikslumą.
  • Aliuminio lydinio pjovimo skystis turi turėti puikias tepimo ir antitrinties savybes, pagerinti glotnumą ir tikslumą bei pailginti įrankio tarnavimo laiką.
  • Pridėta antikorozinė medžiaga turi slopinti koroziją ir išlaikyti pH vertės stabilumą. Geriau pasirinkti tas antikorozines priemones, kurios gali suformuoti apsauginę plėvelę ant ruošinio paviršiaus, pvz., fosfatą, natrio silikatą ir kt.
  • Išskirtinis atsparumas korozijai, ypač jautrus aliuminis nesudarys korozijos dėmių.
  • Gali būti tinkamas įvairaus kietumo vandens kokybei ir aliuminio lydinio apdorojimui.
  • Puikus biologinis stabilumas, ilgas tarnavimo laikas, nelengva dvokti.
  • Draugiškas aplinkai. Aliuminio pjovimo skystyje nėra sieros, chloro ir nitritų, todėl jis nekenkia žmonėms.

Aliuminio sriegimo tepalas

Aliuminis ne tik suteikia daug privalumų dėl savo medžiagos savybių. Aliuminis taip pat plačiai pritaikomas gamybos ir apdirbimo procesams. Paprastai įrankių sąnaudos yra mažesnės nei daugelio kitų metalų, o didelis greitis, kuriuo galima atlikti tam tikrus procesus, leidžia dar labiau sutaupyti darbo sąnaudas.

Aliuminio ekstruzijos procese gali būti suprojektuota daug papildomų gamybos procesų, kuriuos reikėtų atlikti su kitomis medžiagomis. 

  • Pjovimas
  • Deburring
  • Smulkinimas
  • Gręžimas
  • Tekinimas
  • Sriegiavimas
  • Kirtimas (presavimas / perforavimas)
  • Izoliacija (terminė pertrauka)
  • Plastikinis formavimas (lenkimas / tempimas)
  • Hidroformavimas
  • Pjovimas

Naudojant aliuminį galima pasiekti didesnį pjovimo greitį nei su plienu. Dauguma aliuminio lydinių leidžia pasiekti daug didesnį pjovimo greitį ir daugeliu atvejų metodas yra ekonomiškas ir labai naudingas sprendimas. Aliuminio ekstruzijos gali būti tiksliai pjautos, nesudarant įbrėžimų.

Pjūvio išvaizda, naudojamas lydinys ir ekstruzijos stiprumas lemia dantų dydį, apsisukimų skaičių per minutę, dantų skaičių, ašmenų skersmenį ir pastūmą. Dantų skaičius turi būti pakankamai didelis, kad pjūvis būtų efektyvus. Pjaunant plonas ekstruzijas, medžiagoje visada turi būti įpjauti keli dantys ir visada reikia naudoti pjovimo tepalą.

  • Apkalimas 

Deburring yra procesas, skirtas pašalinti mažas drožles ir visas likusias atplaišas nuo ekstruzijos pjūvio. Labiausiai paplitęs metodas yra mechaninis, naudojant šepetį arba šlifavimo mašiną.

Abrazyvinis vartymas, kai skeveldros pašalinamos trinties būdu, naudojant cirkuliuojančius akmenis, yra tinkamas būdas pašalinti smulkesnes ir vidutinio dydžio dalis.

  • Smulkinimas

Frezavimo staklės, skirtos aliuminio gamybai, turi didesnį dantų žingsnį nei lygiaverčiai plieno įrankiai, todėl drožlių griovelis yra erdvesnis. Kaip ir atliekant kitus pjovimo darbus, norint gauti gerą rezultatą, reikalingas didelis pjovimo greitis.

Aukštos kokybės paviršius reikalauja didelės galios ir stabilumo įrankyje bei padavimo mechanizme.

Galinės ir periferinės frezavimo staklės skiriasi priklausomai nuo to, kur frezuojamas paviršius yra frezavimo veleno centrinės linijos atžvilgiu.

Frezavimo skersmuo turi būti bent 20 % didesnis nei apdorojamo paviršiaus plotis, kai paviršius frezuojamas galiniu frezu. Frezavimo metu 2/3 paviršiaus turi būti pastumta prieš ir 1/3 su pjovimo kryptimi. Frezavimo dantys turi judėti pastūmos linijoje (frezavimas žemyn), kai frezuojama periferiškai (t. y. plokščių frezos, koto-galinės frezos, šoninės frezos arba suklio frezos).

Kaip ir dauguma apdirbimo, gręžimas turi būti atliekamas dideliu greičiu. Naudojant standartinius antgalius, juos reikia pagaląsti taip, kad sumažėtų reikiamas slėgis ir būtų geresnis rezultatas.

Specialūs antgaliai aliuminiui reikalingi tik gilioms skylėms arba minkštiems lydiniams. Svarbu atkreipti dėmesį, kad gręžiant aliuminį, ypač gręžiant minkštuose lydiniuose, skylė bus gerokai didesnė už antgalio skersmenį.

Gręžiant gilias skyles, ypač jei skersmuo didelis, susidaro nemažas šilumos kiekis. Todėl aušinimas yra būtinas norint išvengti skylės susitraukimo.

Aliuminį galima tekinti standartinėse, specialiose ir automatinėse tekinimo staklėse ir turi būti atliekamas dideliu sukimosi greičiu. Todėl pasukamos dalys turi būti tvirtai pritvirtintos, kad būtų išvengta vibracijos. Tarpinės tarp detalės ir tvirtinimo elementų apsaugo nuo žymių ant metalo ir deformacijos.

Vidiniai ir išoriniai sriegiai gali būti pagaminti naudojant visus turimus apdirbimo būdus, taip pat naudojant plastinę deformaciją. Termiškai apdorojami lydiniai duoda ypač aukštos kokybės rezultatus. Plieniniai sriegiai gali būti naudojami sriegiams, kurių skersmuo mažesnis nei 6 mm, tačiau didesnio skersmens sriegiams reikia naudoti specialius čiaupus.

Vidiniai sriegiai gali būti pagaminti nuosekliai arba vienu čiaupu. Skiedrų griovelis turi būti didelis ir platus, gerai suapvalintas ir poliruotas, taip pat turėti didelį pjovimo briaunos kampą. Užpakalinis paviršius turi driektis radialiai arba būti perpjautas, kad ištraukus čiaupą, drožlės nepritvirtintų tarp įrankio ir sriegio.

Specialūs sriegimo čiaupai paprastai skirstomi į tris tipus. Pirmoji yra poliruota skylė su žingsniu prieš pjovimo liniją, kad sriegimo metu drožlės būtų stumiamos į priekį prieš čiaupą. Kitas tipas suprojektuotas taip, kad sriegis būtų pertraukiamas nuo griovelio iki griovelio.

Galiausiai yra vienas, turintis spiralinį drožlių griovelį, kad būtų lengviau pjauti ir geriau spausti sriegimo metu. Išoriniai sriegiai gaminami naudojant įprastus sriegimo įrankius arba varžtų pjovimo štampus. Siūlai taip pat gali būti formuojami plastiškai valcuojant, nesudarant drožlių. Taip susidaro labai stiprus siūlas. Srieginės dalies išorinis skersmuo turi būti 0,2–0,3 karto didesnis už varžto žingsnį, palyginti su vardiniu sriegiu